Polkadot z rekordową aktywnością deweloperską

Według danych z repozytorium programistycznego GitHub, protokołu multichain rozpoznał we wrześniu 2022 r. ponad 500 wkładów każdego dnia.

Jednocześnie dane z należącego do Polkadota standardu interoperacyjności cross-consensus XCM pokazują, że pomiędzy jego parachainami wysłano rekordową liczbę 26 258 wiadomości. W sumie w miesiącu sierpniu na GitHubie Polkadota odnotowano 14 930 wkładów deweloperów.

Jak informują deweloperzy projektu, 66 blockchainów jest obecnie aktywnych na Polkadot i Kusamie Od momentu powstania, ponad 140 tys. wiadomości zostało wymienionych między łańcuchami za pośrednictwem 135 kanałów komunikacyjnych. Razem, skarbnice Polkadot i Kusama wypłacały łącznie 9,6 miliona DOT i 346 700 KSM (łącznie 72,8 miliona dolarów), aby sfinansować propozycje wydatków w ekosystemie.

Parachainy to indywidualne blockchainy warstwy 1, które działają równolegle na Polkadot i są w pierwszej kolejności testowane na Kusamie. Aukcje na sloty parachain odbywają się w formie crowdloansów, a pozycja trafia do najwyżej wylicytowanego projektu. Pierwsza tego typu operacja mała miejsce w listopadzie 2021 roku. 

W ostatnim czasie założyciel Polkadot Rob Habermeier opublikował mapę drogową dotyczącą zwiększenia skalowalności Polkadot i Kusamy. Najważniejsze cele to asynchroniczny backing, czyli odłączenie rozszerzania parachain od rozszerzania łańcucha przekaźnikowego, jako potencjalny mechanizm pozwalający na skrócenie czasu blokowania parachain o 50% przy jednoczesnym zwiększeniu przestrzeni blokowej do 10 razy. Szacuje się, że modernizacja zwiększy prędkość sieci ze 100 tysięcy do 1 miliona transakcji na minutę.

Aktualizacja asynchronicznego backingu ma zostać opracowana na Kusamie do końca 2022 roku, a następnie na Polkadocie. Kolejna aktualizacja sieci, która wprowadzi parachain „pay-as-you-go” teoretycznie łączyłaby uruchomienie blockchaina na Kusamie z jednoczesnym uruchomieniem smart contractów.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0