Według raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat globalnej stabilności finansowej, wojna na Ukrainie, która nastąpiła zaraz po pandemii koronawirusa, doprowadziła do zaostrzenia warunków finansowych na świecie.
Według raportu, pandemia i wojna doprowadziły do przyspieszonej „kryptoizacji” na rynkach wschodzących ze względu na zwiększone zainteresowanie spekulacyjne w czasie pandemii, a następnie próby uniknięcia sankcji. W raporcie stwierdzono, że biorąc pod uwagę zgodność z przepisami w branży kryptowalutowej, wykorzystywanie kryptowalut do unikania sankcji jest niepraktyczne. Wykorzystanie mikserów, zdecentralizowanych giełd i monet prywatności może pozwolić na pewne obejście przepisów, ale będzie ono ograniczone przez ograniczoną płynność.
Powiązanym ryzykiem jest wykorzystywanie przez kraje objęte sankcjami nadmiaru energii – być może nagromadzonej z powodu sankcji – do wydobywania kryptowalut typu proof-of-work, choć przepływy finansowe z tej działalności również byłyby stosunkowo ograniczone. Kraje obawiające się, że w przyszłości zostaną objęte sankcjami, mogą uznać kryptowaluty za bardziej atrakcyjną walutę rezerwową – a główne waluty fiat za mniej atrakcyjne – ze względu na większą trudność unieruchomienia kryptowalut.
Wszystkie te kwestie wskazują na potrzebę skoordynowanego podejścia regulacyjnego do kryptowalut w celu utrzymania skutecznej kontroli przepływów kapitałowych. Usprawnienie technologii płatniczych innych niż blockchain również pomogłoby w utrzymaniu tej kontroli.
W raporcie stwierdzono również, że regulacje nie nadążają za szybkim rozwojem wielu aspektów technologii finansowych. Zdecentralizowane finanse (DeFi) stają się coraz bardziej powiązane z tradycyjnymi finansami ze względu na ich przyjęcie przez tradycyjne instytucje finansowe. Brak zarządzania finansami zdecentralizowanymi sprawia, że stanowią one zagrożenie dla stabilności finansowej i tworzą środowisko niepewności prawnej. Jest on podatny na ryzyko rynkowe, ryzyko płynności i ryzyko cybernetyczne, ale potencjalnie oferuje korzyści wynikające z wyższej efektywności i włączenia finansowego.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy zalecił organom regulacyjnym skupienie się na elementach ekosystemu kryptowalut otaczających DeFi, takich jak emitenci stablecoinów i scentralizowane giełdy, oraz zachęcanie do tworzenia organów samoregulacyjnych w ramach branży.