Raport MFW: kryptowaluty stanowią wyzwanie dla gospodarki

20 kwietnia 2022

Według raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat globalnej stabilności finansowej, wojna na Ukrainie, która nastąpiła zaraz po pandemii koronawirusa, doprowadziła do zaostrzenia warunków finansowych na świecie.

Według raportu, pandemia i wojna doprowadziły do przyspieszonej „kryptoizacji” na rynkach wschodzących ze względu na zwiększone zainteresowanie spekulacyjne w czasie pandemii, a następnie próby uniknięcia sankcji. W raporcie stwierdzono, że biorąc pod uwagę zgodność z przepisami w branży kryptowalutowej, wykorzystywanie kryptowalut do unikania sankcji jest niepraktyczne. Wykorzystanie mikserów, zdecentralizowanych giełd i monet prywatności może pozwolić na pewne obejście przepisów, ale będzie ono ograniczone przez ograniczoną płynność.

Powiązanym ryzykiem jest wykorzystywanie przez kraje objęte sankcjami nadmiaru energii – być może nagromadzonej z powodu sankcji – do wydobywania kryptowalut typu proof-of-work, choć przepływy finansowe z tej działalności również byłyby stosunkowo ograniczone. Kraje obawiające się, że w przyszłości zostaną objęte sankcjami, mogą uznać kryptowaluty za bardziej atrakcyjną walutę rezerwową – a główne waluty fiat za mniej atrakcyjne – ze względu na większą trudność unieruchomienia kryptowalut.

Wszystkie te kwestie wskazują na potrzebę skoordynowanego podejścia regulacyjnego do kryptowalut w celu utrzymania skutecznej kontroli przepływów kapitałowych. Usprawnienie technologii płatniczych innych niż blockchain również pomogłoby w utrzymaniu tej kontroli.

W raporcie stwierdzono również, że regulacje nie nadążają za szybkim rozwojem wielu aspektów technologii finansowych. Zdecentralizowane finanse (DeFi) stają się coraz bardziej powiązane z tradycyjnymi finansami ze względu na ich przyjęcie przez tradycyjne instytucje finansowe. Brak zarządzania finansami zdecentralizowanymi sprawia, że stanowią one zagrożenie dla stabilności finansowej i tworzą środowisko niepewności prawnej. Jest on podatny na ryzyko rynkowe, ryzyko płynności i ryzyko cybernetyczne, ale potencjalnie oferuje korzyści wynikające z wyższej efektywności i włączenia finansowego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zalecił organom regulacyjnym skupienie się na elementach ekosystemu kryptowalut otaczających DeFi, takich jak emitenci stablecoinów i scentralizowane giełdy, oraz zachęcanie do tworzenia organów samoregulacyjnych w ramach branży.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0