Sankcje na Rosję i Białoruś obejmą kryptowaluty

Komisja Europejska poinformowała, że aktywa kryptowalutowe będą objęte dodatkowymi sankcjami skierowanymi przeciwko Rosji i Białorusi w odpowiedzi na konflikt wojskowy na Ukrainie.

W komunikacie z 9 marca 2022 r. Komisja Europejska poinformowała, że państwa członkowskie zgodziły się na zmianę przepisów w celu zapewnienia „jeszcze skuteczniejszego obchodzenia rosyjskich sankcji, w tym przez Białoruś”. Komisja stwierdziła, że aktywa kryptowalutowe wchodzą w zakres „zbywalnych papierów wartościowych”, dodając, że pożyczki i kredyty udzielane przy użyciu kryptowalut nie będą dozwolone w ramach tych restrykcyjnych środków finansowych.

Rozszerzenie sankcji następuje po tym, jak w lutym 2022 r. Komisja ogłosiła, że usunie kilka rosyjskich banków z sieci płatności transgranicznych SWIFT – środki, które nie określały wtedy, jak należy traktować kryptowaluty. Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego przygotowuje się również do przeprowadzenia głosowania w sprawie ram regulacyjnych dla aktywów kryptowalutowych w UE w dniu 14 marca.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska zasygnalizowały, że będą przyglądać się Rosji, która potencjalnie wykorzystuje walutę cyfrową do unikania sankcji, które niektórzy opisują jako „wojnę ekonomiczną”. 9 marca 2022 r. prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, które będzie wymagało od agencji rządowych koordynacji i konsolidacji polityki w zakresie krajowych ram dla kryptowalut, a także zbadania potencjalnego wprowadzenia waluty cyfrowej banku centralnego – w rozporządzeniu trzykrotnie wspomniano o ryzyku związanym z omijaniem sankcji.

Oprócz działań ustawodawców, prywatne firmy, od sieci fast food McDonald’s do głównych firm wydających karty kredytowe, w tym Visa i Mastercard, ogłosiły, że będą zmniejszać skalę działalności w Rosji i na Białorusi lub całkowicie zaprzestaną działalności w tych dwóch krajach w odpowiedzi na sytuację na Ukrainie. Z kolei giełda kryptowalutowa Binance poinformowała, że nie będzie już w stanie przyjmować płatności z dwóch głównych kart kredytowych wydanych w Rosji w związku z decyzją tych firm.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0