Sankcje na Rosję i Białoruś obejmą kryptowaluty

10 marca 2022

Komisja Europejska poinformowała, że aktywa kryptowalutowe będą objęte dodatkowymi sankcjami skierowanymi przeciwko Rosji i Białorusi w odpowiedzi na konflikt wojskowy na Ukrainie.

W komunikacie z 9 marca 2022 r. Komisja Europejska poinformowała, że państwa członkowskie zgodziły się na zmianę przepisów w celu zapewnienia „jeszcze skuteczniejszego obchodzenia rosyjskich sankcji, w tym przez Białoruś”. Komisja stwierdziła, że aktywa kryptowalutowe wchodzą w zakres „zbywalnych papierów wartościowych”, dodając, że pożyczki i kredyty udzielane przy użyciu kryptowalut nie będą dozwolone w ramach tych restrykcyjnych środków finansowych.

Rozszerzenie sankcji następuje po tym, jak w lutym 2022 r. Komisja ogłosiła, że usunie kilka rosyjskich banków z sieci płatności transgranicznych SWIFT – środki, które nie określały wtedy, jak należy traktować kryptowaluty. Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego przygotowuje się również do przeprowadzenia głosowania w sprawie ram regulacyjnych dla aktywów kryptowalutowych w UE w dniu 14 marca.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Unia Europejska zasygnalizowały, że będą przyglądać się Rosji, która potencjalnie wykorzystuje walutę cyfrową do unikania sankcji, które niektórzy opisują jako „wojnę ekonomiczną”. 9 marca 2022 r. prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, które będzie wymagało od agencji rządowych koordynacji i konsolidacji polityki w zakresie krajowych ram dla kryptowalut, a także zbadania potencjalnego wprowadzenia waluty cyfrowej banku centralnego – w rozporządzeniu trzykrotnie wspomniano o ryzyku związanym z omijaniem sankcji.

Oprócz działań ustawodawców, prywatne firmy, od sieci fast food McDonald’s do głównych firm wydających karty kredytowe, w tym Visa i Mastercard, ogłosiły, że będą zmniejszać skalę działalności w Rosji i na Białorusi lub całkowicie zaprzestaną działalności w tych dwóch krajach w odpowiedzi na sytuację na Ukrainie. Z kolei giełda kryptowalutowa Binance poinformowała, że nie będzie już w stanie przyjmować płatności z dwóch głównych kart kredytowych wydanych w Rosji w związku z decyzją tych firm.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0