Sber wydał cyfrowe aktywa finansowe zabezpieczone złotem

29 grudnia 2022

Największy rosyjski bank poinformował o pierwszej emisji cyfrowych aktywów finansowych (DFA) wspieranych przez złoto.

Pierwszym inwestorem, który otrzymał wyemitowane walory, została firma Solfer, zajmująca się sprzedażą i produkcją metali. DFA zabezpieczone złotem to poświadczające prawa pieniężne, których cena i wielkość zależy od cen złota.

Zgodnie z dokumentacją prawną emisji, bank udostępni potencjalnym inwestorom do 150 tys. DFA. Będzie można je nabyć do 30 lipca 2023 roku. Dokument wspomina o „wysokim ryzyku” dla inwestorów, zakorzenionym w tego rodzaju aktywach, w tym o ryzyku braku płynności.

Pierwszy zastępca prezesa zarządu w Sber, Alexander Wedjakhin, twierdzi, że tego rodzaju DFA są alternatywą dla tradycyjnych inwestycji w obliczu dedolaryzacji, spowodowanej międzynarodowymi sankcjami finansowymi, nałożonymi na Rosję w następstwie jej inwazji na Ukrainę.  – Oczekujemy, że liczba klientów korporacyjnych na naszej platformie będzie szybko rosła i planujemy rozszerzyć linię produktów cyfrowych aktywów finansowych – powiedział.

Podczas gdy obecne przepisy dotyczące DFA zostały wprowadzone w życie w 2020 roku, w lipcu 2022 roku rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał ustawę zakazującą cyfrowych aktywów finansowych jako metody płatności. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w czerwcu 2022 r. spółka zależna innego rosyjskiego banku państwowego, VTB Factoring, poinformowała o swojej pierwszej dużej transakcji z cyfrowymi aktywami finansowymi. W ramach transakcji spółka zależna banku nabyła tokenizowaną pulę długu firmy inżynieryjnej Metrowagonmash, wyemitowaną za pośrednictwem platformy fintech Lighthouse. Sber przetestował swoją pierwszą transakcję z udziałem DFA jeszcze w lipcu 2022 r., emitując trzymiesięczne aktywa o wartości 1 miliarda rubli (równowartość około 14,5 miliona dolarów).

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0