Największy rosyjski bank poinformował o pierwszej emisji cyfrowych aktywów finansowych (DFA) wspieranych przez złoto.
Pierwszym inwestorem, który otrzymał wyemitowane walory, została firma Solfer, zajmująca się sprzedażą i produkcją metali. DFA zabezpieczone złotem to poświadczające prawa pieniężne, których cena i wielkość zależy od cen złota.
Zgodnie z dokumentacją prawną emisji, bank udostępni potencjalnym inwestorom do 150 tys. DFA. Będzie można je nabyć do 30 lipca 2023 roku. Dokument wspomina o „wysokim ryzyku” dla inwestorów, zakorzenionym w tego rodzaju aktywach, w tym o ryzyku braku płynności.
Pierwszy zastępca prezesa zarządu w Sber, Alexander Wedjakhin, twierdzi, że tego rodzaju DFA są alternatywą dla tradycyjnych inwestycji w obliczu dedolaryzacji, spowodowanej międzynarodowymi sankcjami finansowymi, nałożonymi na Rosję w następstwie jej inwazji na Ukrainę. – Oczekujemy, że liczba klientów korporacyjnych na naszej platformie będzie szybko rosła i planujemy rozszerzyć linię produktów cyfrowych aktywów finansowych – powiedział.
Podczas gdy obecne przepisy dotyczące DFA zostały wprowadzone w życie w 2020 roku, w lipcu 2022 roku rosyjski prezydent Władimir Putin podpisał ustawę zakazującą cyfrowych aktywów finansowych jako metody płatności.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w czerwcu 2022 r. spółka zależna innego rosyjskiego banku państwowego, VTB Factoring, poinformowała o swojej pierwszej dużej transakcji z cyfrowymi aktywami finansowymi. W ramach transakcji spółka zależna banku nabyła tokenizowaną pulę długu firmy inżynieryjnej Metrowagonmash, wyemitowaną za pośrednictwem platformy fintech Lighthouse. Sber przetestował swoją pierwszą transakcję z udziałem DFA jeszcze w lipcu 2022 r., emitując trzymiesięczne aktywa o wartości 1 miliarda rubli (równowartość około 14,5 miliona dolarów).