Solana dąży do zmniejszenia śladu węglowego na blockchainie

7 maja 2023

Fundacja Solana uruchomiła tracker emisji dwutlenku węgla w czasie rzeczywistym, aby monitorować swój blockchain.

Fundacja Solana, we współpracy z platformą danych Trycarbonara, poinformowała o uruchomieniu pulpitu nawigacyjnego do śledzenia w czasie rzeczywistym, Ma on zmierzyć emisję dwutlenku węgla na blockchainie Solana. 

Zgodnie z wpisem na blogu fundacji działanie to stanowi pierwszy „główny smart-contract blockchain” służący do pomiaru emisji dwutlenku węgla w czasie rzeczywistym. Organizacja ma nadzieję, że pobudzi to trend w kierunku przejrzystości emisji dwutlenku węgla w ekosystemie blockchain. „Fundacja Solana ma nadzieję ustanowić nowy standard pomiaru emisji w blockchainie poprzez publikację tych danych” – napisano w opublikowanym komunikacie.

Nowy dashboard można już znaleźć na stronie Solana Climate. Widoczne tam trackery wyświetlają takie dane, jak całkowita liczba węzłów, megawatogodziny oraz średnia emisja dwutlenku węgla. Nowa tablica rozdzielcza zawiera również kilka wykresów porównawczych emisji, w których użytkownicy mogą zobaczyć konwersje obok siebie przedstawiające wykorzystanie Solany w porównaniu z wieloma innymi działaniami powodującymi emisję.

Spalenie galonu benzyny, zgodnie z wykresem, wytwarza równowartość przeprowadzenia 140 416,67 transakcji na blockchainie Solana, podczas gdy wykonanie wyszukiwania Google dodaje do jednej i jednej czwartej transakcji. Dane wykorzystywane do zasilania tablicy rozdzielczej Fundacji Solana dotyczącej emisji dwutlenku węgla w czasie rzeczywistym są dostępne na zasadzie open-source i są wzorowane na szacowanym śladzie węglowym Dell PowerEdge R940.

Nie wiadomo jeszcze, czy inne firmy zajmujące się blockchainem przyjmą podobne jak Solana systemy śledzenia, ale opisane tu posunięcie Fundacji Solana pojawia się w kontekście rosnących globalnych wysiłków mających na celu wykorzystanie technologii blockchain do monitorowania emisji dwutlenku węgla na całym świecie. W ramach inicjatywy pod nazwą „Kształtowanie cyfrowej przyszłości Europy” Komisja Europejska, politycznie niezależne ramię władzy wykonawczej Unii Europejskiej, które działa w tandemie z Radą Europejską, pochwaliła zdolność blockchain do służenia jako podstawa do dokładnego pomiaru emisji dwutlenku węgla w każdym sektorze.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0