Swift i Capgemini prezentują projekt globalnej sieci CBDC

Pomysł polega na połączeniu 14 banków centralnych i komercyjnych wokół sieci głównej, przy czym celem jest, aby instytucje potrzebowały tylko jednego globalnego połączenia, co zapewni znacznie większą łatwość, prostotę i sprawność działania.

Swift, system komunikacji finansowej, uruchomił we współpracy z Capgemini projekt stworzenia globalnej sieci z cyfrowymi walutami emitowanymi przez banki centralne, zwanymi też CBDC. W projekcie uczestniczą banki centralne takich krajów jak Francja i Niemcy oraz działające globalnie instytucje takie jak HSBC, Standard Chartered i UBS. Podczas przeprowadzonych prac badano, w jaki sposób CBDC mogą być wykorzystywane na arenie międzynarodowej, a nawet w razie potrzeby konwertowane na pieniądz fiat.

Wstępne testy trwały osiem miesięcy i powinny być kontynuowane w 2023 roku. Głównym założeniem jest połączenie 14 banków centralnych i komercyjnych wokół sieci bazowej., co zapewni znacznie większą łatwość, prostotę i sprawność działania. Gdyby połączenia te były wykonywane z każdym kontrahentem z osobna, byłyby ich tysiące.

– Obecnie globalny ekosystem CBDC grozi fragmentacją z wieloma bankami centralnymi rozwijającymi własne waluty cyfrowe w oparciu o różne technologie, standardy i protokoły. Ułatwienie interoperacyjności i wzajemnych połączeń między różnymi CBDC opracowywanymi na całym świecie będzie miało kluczowe znaczenie, jeśli mamy wykorzystać ich pełny potencjał – powiedział Thomas Zschach, główny specjalista ds. innowacji w firmie Swift.

Szef działu innowacji w firmie Swift, Nick Kerigan, potwierdził pogląd swojego kolegi o konieczności napędzania tej integracji. – Jeśli to rozwiązanie nie zostanie uwzględnione, fragmentacja może doprowadzić do powstania “cyfrowych wysp” na całym świecie. Różne systemy i różne CBDC będą musiały być zdolne do efektywnej współpracy, w przeciwnym razie utrudni to zdolność przedsiębiorstw i konsumentów do dokonywania bezproblemowych płatności transgranicznych z wykorzystaniem CBDC – wyjaśnił.

Swift to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej). W praktyce system umożliwia wymianę informacji bankowych i transfery finansowe między bankami.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0