Swift i Capgemini prezentują projekt globalnej sieci CBDC

9 lutego 2023

Pomysł polega na połączeniu 14 banków centralnych i komercyjnych wokół sieci głównej, przy czym celem jest, aby instytucje potrzebowały tylko jednego globalnego połączenia, co zapewni znacznie większą łatwość, prostotę i sprawność działania.

Swift, system komunikacji finansowej, uruchomił we współpracy z Capgemini projekt stworzenia globalnej sieci z cyfrowymi walutami emitowanymi przez banki centralne, zwanymi też CBDC. W projekcie uczestniczą banki centralne takich krajów jak Francja i Niemcy oraz działające globalnie instytucje takie jak HSBC, Standard Chartered i UBS. Podczas przeprowadzonych prac badano, w jaki sposób CBDC mogą być wykorzystywane na arenie międzynarodowej, a nawet w razie potrzeby konwertowane na pieniądz fiat.

Wstępne testy trwały osiem miesięcy i powinny być kontynuowane w 2023 roku. Głównym założeniem jest połączenie 14 banków centralnych i komercyjnych wokół sieci bazowej., co zapewni znacznie większą łatwość, prostotę i sprawność działania. Gdyby połączenia te były wykonywane z każdym kontrahentem z osobna, byłyby ich tysiące.

– Obecnie globalny ekosystem CBDC grozi fragmentacją z wieloma bankami centralnymi rozwijającymi własne waluty cyfrowe w oparciu o różne technologie, standardy i protokoły. Ułatwienie interoperacyjności i wzajemnych połączeń między różnymi CBDC opracowywanymi na całym świecie będzie miało kluczowe znaczenie, jeśli mamy wykorzystać ich pełny potencjał – powiedział Thomas Zschach, główny specjalista ds. innowacji w firmie Swift.

Szef działu innowacji w firmie Swift, Nick Kerigan, potwierdził pogląd swojego kolegi o konieczności napędzania tej integracji. – Jeśli to rozwiązanie nie zostanie uwzględnione, fragmentacja może doprowadzić do powstania “cyfrowych wysp” na całym świecie. Różne systemy i różne CBDC będą musiały być zdolne do efektywnej współpracy, w przeciwnym razie utrudni to zdolność przedsiębiorstw i konsumentów do dokonywania bezproblemowych płatności transgranicznych z wykorzystaniem CBDC – wyjaśnił.

Swift to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej). W praktyce system umożliwia wymianę informacji bankowych i transfery finansowe między bankami.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0