OpenAI przygotowuje open-source’owy model sztucznej inteligencji

16 maja 2023

Firma stojąca za ChatGPT przygotowuje się do wejścia w przestrzeń z jednym z własnych modeli AI o otwartym kodzie źródłowym.

Jak tłumaczą przedstawiciele firmy OpenAI, presja ze strony konkurencyjnych modeli AI opartych na otwartych źródłach rośnie. Wiadomo już, że model open-source OpenAI prawdopodobnie nie będzie konkurencyjny wobec flagowego produktu ChatGPT, ponieważ wartość firmy pochodzi z możliwości sprzedaży dostępu do bardziej zaawansowanych modeli.

OpenAI stanęło w obliczu ostrej konkurencji ze strony modeli AI typu open-source, takich jak LLaMa firmy Meta – który początkowo był ograniczony do badaczy, ale pod koniec lutego 2023 r. wyciekł w całości za pośrednictwem strony 4chan.

Inne modele open-source obejmują te z Stability AI, który otworzył swoje duże modele językowe w kwietniu, wraz z Dolly 2.0 AI Databricks, który otworzył dni przed Stability AI.

Modele open-source oznaczają, że cały kod jest dostępny dla każdego. Każdy ma prawo do modyfikacji modeli z dowolnego powodu lub dopasowania ich do konkretnych celów. Niektóre firmy decydują się na otwarte źródła oprogramowania, ponieważ uważają, że mogą skorzystać z wkładu zewnętrznych programistów. Ci, którzy budują takie modele, otrzymują też znaczące fundusze pomocowe.

15 maja 2023 r. firma AI Together poinformowała, że zebrała 20 milionów dolarów w rundzie zalążkowej wspieranej przez postacie kryptowalutowe, w tym współzałożyciela Oasis Labs, współzałożyciela OpenSea, Alexa Atallaha i Uniswap COO Mary-Catherine Lader. Wcześniej w maju, dokument, który został udostępniony przez starszego inżyniera oprogramowania Google Luke’a Sernau wskazał na modele AI o otwartym kodzie źródłowym jako znaczące zagrożenie dla własnych wysiłków firmy w zakresie AI. – Niewygodna prawda jest taka, że nie jesteśmy ustawieni tak, aby wygrać ten wyścig zbrojeń i nie jest nim również OpenAI – napisał Sernau. Jak zaznaczył, podczas gdy Google był rozproszony przez swoją rywalizację z OpenAI, modele AI open-source po cichu stawały się znacznie bardziej zaawansowane. „One nas okrążają” – napisał. „Modele open-source są szybsze, bardziej konfigurowalne, bardziej prywatne i funt za funt bardziej zdolne” – dodał.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0